20 de tineri au dezvoltat 4 proiecte pentru comunitatile din care provin

01 Sep
20-de-tineri-au-dezvoltat-4-proiecte-pentru-comunitatile-din-care-provin-jpg

20 de tineri au dezvoltat 4 proiecte pentru comunitatile din care provin

Cinema mobil, traseu cicloturistic si igienizarea comunitatilor sunt ideile de proiecte pe care 20 de tineri le-au dezvoltat impreuna cu 4 reprezentanti din primarii.

Ideile au fost dezvoltate in cadrul Workshop-ului de formare a 20 de tineri in domeniul scrierii si managementului de proiect si a 4 reprezentanti ai primariilor din Anina si Bozovici in ceea ce inseamna intelegerea interculturala si respectul pentru diversitate.

Duminica, 28 august 2016, echipa proiectului RAMAI – La scoala pentru comunitatea noastra ”a luat in stapanire” spatiul MindsHub, din cadrul Universitatii de Vest Timisoara, pentru prezentarea celor 4 proiecte scrise de tinerii din comunitatile Anina si Bozovici.

In fata gazdelor si a evaluatorilor, cei 20 de tineri, impreuna cu mentorii lor din primarii, au prezentat ”Anina Curata, Anina Bogata!”, ”Traseu Cicloturistic in Muntii Aninei”, ”Un viitor mai curat” si ”Filmul se intoarce in Almaj”, proiecte dedicate comunitatilor din care provin si in care merg la scoala sau lucreaza.

In continuare, tinerii vor incepe demersurile necesare pentru implementarea proiectelor dezvoltate de ei, avand sprijinul primariilor si al echipei de proiect, respectiv a Inspectoratului Scolar Judetean Caras-Severin.

Activitatea s-a desfasurat in cardul proiectului ”La scoala, pentru comunitatea noastra! – Activitati suplimentare prin facilitatea PLUS”, finantat cu sprijinul financiar al Programului RO10 – CORAI, program finantat de Granturile SEE 2009-2014 si administrat de Fondul Roman de Dezvoltare Sociala, implementat de catre Inspectoratul Scolar Judetean Caras-Severin si Asociatia ActiveWatch.

MindsHub este primul hub educational din Romania, un spatiu nonconformist, inovativ, bazat pe colaborarea dintre companii si mediul academic, care permite dezvoltarea de oportunitati si proiecte intre studenti, angajatori, profesori si ONG-uri.

Sursa http://resita.ro/actualitate/4825-20-de-tineri-au-dezvoltat-4-proiecte-pentru-comunitatile-din-care-provin